Lekkie płytki ścienne układa się na powierzchniach na różne sposoby. W zależności od rodzaju ściany trzeba użyć odpowiedniego kleju, który nie pozwoli odpaść ani popękać płytkom.
Ceramiczna cegła
Układanie na ścianie ceramicznej cegły w postaci pojedynczych płytek może być żmudnym zadaniem, ale na pewno nie trudnym. Cisowy układ oznaczający przesunięcie każdego kolejnego rzędu o połowę długości płytki jest najbardziej popularny i najprostszy do osiągnięcia dobrego jakościowo efektu.
Kwadratowa klasyka
Układanie płytek kwadratowych daje również wiele możliwości. Układ prosty oznacza ułożenie płytek jedna obok drugiej i jedna na drugom, dzięki czemu tworzy się prosta siatka płytek. Innym sposobem jest układ ukośny, który zaczyna się od ścięcia kilku płytek po przekątnej a następnie układanie wszystkich pod skosem.
Prostokątne i niewielkie
Płytki podłużne można układać w tak zwaną jodełkę, albo jedna obok drugiej – wszystkie sposoby będą tak samo dobre, a wybranie ułożenia zależy od gustu inwestora, czy też właściciela domu.
Drobne
Bardzo drobne płytki sprzedawane są zwykle na płatach siatki, dzięki czemu można je szybko układać i przytwierdzać do ściany. Tak wykonana mozaika świetnie sprawdzi się w łazienkach jako jedna ze ścian albo jako cała powierzchnia, wszystkich ścian – wtedy pomieszczenie będzie wydawało się większe niż jest w rzeczywistości.
Dekory
Płytki ścienne bez względu na sposób ich układania często posiadają dekory, które stosowane na wybranej wysokości dodają wnętrzu indywidualności i własnego charakteru.
Wielkość
Układając na ścianie duże płytki trzeba wziąć poda uwagę to, że trzeba to robić niezwykle ostrożnie i powoli, ponieważ klej może trochę dłużej wiązać większą powierzchnię. Najlepiej jednak zlecić przyklejanie płytek osobie, która się na tym zna, dzięki czemu oszczędzi się mnóstwo nerwów i czasu.
Więcej – https://www.banyo.pl/pl/menu/plytki-scienne-139.html