Zalety kotew chemicznych
Kotwy chemiczne to niezwykle wytrzymała masa, dzięki której możemy łączyć ze sobą dwie substancje. Jej szczególna cechą jest duża trwałość przylegania, które powoduje że w wielu sytuacjach spoiwo okazuje się wytrzymalsze niż połączone ze sobą przedmioty. Dzięki zawartości masy żywicznej możliwe jest trwałe łączenie bardzo różnych rzeczy. Kotwa chemiczna wypełnia dokładnie wszelkie nierówności, otwory i mikrootwory, robiąc z nich bazę do zaczepu po stwardnieniu.
Zobacz kotwy chemiczne na Budujmy.eu
Wśród najczęściej wymienianych zalet tego sposobu mocowanie przedmiotów (np. do ścian budynków) jest brak naprężeń w trakcie mocowania. Oznacza to że można stosować kotwy do mocowania przedmiotów blisko wszelkiego rodzaju narożników, krawędzi, a nawet innych kotew, ponieważ nie wpływają one na siebie wzajemnie. Dzięki temu w branżach takich jak budownictwo, można znaleźć dla nich wiele zastosowań.
Istotne jest również to, że kotwy chemiczne mogą wytrzymywać duże obciążenia. Oczywiście wiele zależy tu od składu chemicznego, a więc od typu substancji, której używamy. Szacuje się że nośność takiej kotwy odpowiada nośności powierzchni, do której przylega. Ale generalnie jest to jedna z największych zalet tego rodzaju mocowań.
Kotwa chemiczna jest również niezwykle szczelna. To istotne w przypadku gdy bierzemy pod uwagę wykorzystanie jej na zewnątrz. Warunki atmosferyczne nie mają praktycznie żadnego wpływu na trwałość kotew chemicznych.