Metamorfoza salonu na styl klasyczny

Klasyczne rozwiązania we wnętrzach mają przede wszystkim to do siebie, że są w pewien sposób ponadczasowe. To, co nazywamy ‚nowoczesnością’ bardzo szybko zmienia się w czasie, a klasyka zawsze pozostaje w cenie. Jeśli więc ciągnie nas do stylu klasycznego, w prosty sposób możemy wykonać metamorfozę naszego pokoju dziennego tak, aby niedużym kosztem wprowadzić do niego styl i klasę.

Na charakter wnętrza w dużej mierze wpływają meble

Dotychczasowe meble możemy jednak w prosty sposób zmienić tak, aby wyglądały niemalże jak antyki. Warto do tego celu wykorzystać meblowe ornamenty z drewna, które możemy umieścić na frontach starych szaf i komód. Dostępne na rynku ornamenty drewniane mogą przyjąć najróżniejszą formę i kształty, nie powinniśmy mieć więc żadnego problemu z tym, aby odpowiednio dopasować je do naszych mebli. Niebagatelną dekorację mogą stanowić także listwy rzeźbione, które możemy umieścić na obwodzie frontów meblowych. Zwieńczeniem całości, na przykład w przypadku szafy, kredensu czy witryny, może być rzeźbiona z drewna korona.

Stylowe dodatki

Wybór meblowych ornamentów z drewna jest ogromny, na tym jednak nie możemy poprzestać. Do tak odnowionych mebli z powodzeniem możemy dobierać typowo klasyczne dodatki, na pewno sprawdzą się eleganckie wazony, a także lustro w bogato zdobionej ramie.

Niedroga zmiana aranżacji salonu i sypialni

Wystrój salonu czy sypialni nie musi być kosztowny. Przy pomocy sprytnych i niedrogich trików i elementów dekoracyjnych można stworzyć przestrzeń, która będzie sprzyjała wypoczynkowi.

Ozdobne poduszki, fantazyjne, odrestaurowane meble, czy ramki ze zdjęciami najbliższych, ze wspomnieniami na przykład z wakacji mogą w atrakcyjny sposób udekorować salon. Innym pomysłem może być narzuta na łóżko 200×220, która może zmienić wygląd zniszczonej sofy w salonie, jeśli nie mamy środków na to, aby kupić nowy komplet wypoczynkowy.

Narzuty na łóżko 200×220 (PodPierzyna) to jednak głównie okrycia łóżek w sypialni. Aby pościel była świeża i zadbana warto o poranku ścielić łóżko i przykrywać je narzutą. Narzuty są dostępne w wielu kolorach i można je dopasować do stylu i charakteru sypialni. Najkorzystniej kupić narzuty w internecie, gdzie ceny bardzo często są o wiele niższe niż w sklepie stacjonarnym.

Nie zawsze zmiana wyglądu mieszkania wymaga dużych nakładów finansowych. Czasami wystarczy odrobina wyobraźni i kreatywności, aby zmienić styl i charakter sypialni, łazienki czy salonu. Dzięki sprytnym sposobom na wykonanie ozdób, kupienie kwiatów doniczkowych czy narzuty, można sprawić, że dom stanie się przytulny i każdy z domowników z chęcią będzie w nim przebywał.

Maty ochronne – na co zwracać uwagę przy wyborze?

mata pod fotel

Nawet najbardziej wytrzymałe podłogi wymagają szczególnej ochrony zwłaszcza w tych miejscach, gdzie narażone są na uszkodzenia. Zazwyczaj jest to przestrzeń wokół biurka, po której poruszają się krzesła i fotele obrotowe.

Jaką matę wybrać?

Mata na podłogę pod krzesło to doskonała inwestycja szczególnie dla tych osób, które pracują z domu. Ponadto wszystkie biura oraz instytucje użytku publicznego również powinny zaopatrzyć się w takie maty ochronne. Na rynku można spotkać maty wykonane z różnego rodzaju tworzyw sztucznych, które różnią się między sobą ceną.

– mata ochronna na podłogę z poliwęglanu – jest to materiał bardzo odporny na ścieranie, a wykonana z niego mata będzie twarda, wytrzymała i trudnopalna. Mata z poliwęglanu będzie przezroczysta.

– mata z polipropylenu – będzie się charakteryzowała dużą odpornością chemiczną, zwłaszcza w temperaturze pokojowej. Na podłogę mata z tego materiału będzie półprzezroczysta.

– mata z PCW – czyli polichlorku winylu, będzie bardzo trwała, odporna na ścieranie oraz na działanie substancji żrących.

Praktyczne porady na temat mat ochronnych na podłogę

Mata powinna zostać umieszczona na oczyszczonej z brudu podłodze. Ponadto nie należy ją również traktować jako wycieraczki, aby zbyt szybko nie straciła swojego atrakcyjnego wyglądu. Dodatkowo, aby była bezpieczna powinna mieć zaokrąglone rogi, wówczas trudniej się o nią potknąć lub przewrócić.

Kółka – akcesoria do zmiany mebli

Zdarza się, że mamy ochotę coś zmienić w wyglądzie przestrzeni, w której żyjemy. Jednocześnie całkowita zmiana, kupno nowych mebli wiąże się już chociażby niejednokrotnie z poważnymi kosztami, które musielibyśmy ponieść. Dlatego czasem warto zastanowić się nad jakąś formą drobnej, ale odczuwalnej zmiany, którą mogą zagwarantować nam różne akcesoria meblowe.

Czasem warto coś zmienić

Za sprawą różnego rodzaju ozdób, elementów dodatkowych, czy nawet kółek do mebli, możemy zmieniać wygląd naszych mebli dokładnie w taki sposób na jaki mamy ochotę. Jednocześnie każdorazowo trzeba tu pamiętać, że wybór konkretnych rozwiązań powinien być uwarunkowany w tym przypadku także wyglądem i stanem estetycznym naszych mebli.

zdjęcie kółka meblowego

Funkcjonalna zmiana

Jednocześnie decyzja o drobnej zmianie niekoniecznie musi mieć charakteru tylko estetycznego. Można także wprowadzić bardziej funkcjonalne rozwiązania do swojej przestrzeni, tym samym zwiększając wygodę i łatwość jej wykorzystywania. Tutaj dobrym rozwiązaniem mogłyby się okazać właśnie kółka do mebli, które przykładowo mogą znacznie ułatwić nam porządki. Poza tym, kółka stwarzają możliwość łatwiejszej ingerencji w rozlokowanie mebli, co także jest przydatne.

Do czego służy pantograf?

Pantograf meblowy do szafy to swego rodzaju puszczany wieszak, który pozwala na wygodne korzystanie z garderoby umieszczonej w szafie. W zasadzie jest to ruchomy drążek wieszakowy, który umożliwia wygodny i łatwy dostęp do ubrań. Opuszcza się go na dół dzięki uchwytowi, do góry wraca później samoczynnie.

Pantografy i ich zalety

Pantografy określane są niekiedy jako ruchome drążki do szafy. Są one znacznie praktyczniejsze niż klasyczne wieszaki. Pozwalają bowiem na optymalne zagospodarowanie wnętrza szafy, wnęki czy garderoby. Poza tym dzięki ni ubrania można umieścić nawet bardzo wysoko. W razie potrzeby spuszcza się po prostu za pomocą uchwytu na dół.  

Co można znaleźć w sklepach?

Wiele obecnie dostępnych pantografów do szaf montowanych jest na bokach szafy. Dzięki regulacji wysokości można je dowolnie dopasowywać do wnętrza. Maksymalne obciążenie wynosi zwykle nie więcej niż 10 kg. Pozwala tona wieszanie nawet nieco cięższych ubrań nawet płaszczy i kurtek zimowych. To też świetne rozwiązanie do wieszania długich sukienek. Dzięki temu nie zgniotą się podczas wiszenia w szafie i zawsze będą gotowe do ubrania. Niektóre pantografy posiadają także wygodne uchwyty do odwieszania ubrań na jakiś czas poza szafą czy garderobą.

Alternatywa dla listew przyblatowych

Nowoczesna kuchnia to w dzisiejszych czasach synonim estetyki i praktyczności, nawet taki drobny detal jakim jest listwa przyblatowa może wpłynąć na wygląd takiego pomieszczenia i to nie zawsze w pozytywny sposób…

Alternatywne rozwiązania

Najprostszym rozwiązaniem pozwalającym pozbyć się listwy do blatów jest zastosowanie silikonu, jednak aby było to możliwe blat musi być idealnie przycięty. W przypadku blatów z twardego drewna lub kamienia, które są trudnymi w obróbce materiałami, nie zawsze jest to możliwe. Bardzo ważną sprawą jest silikon, który zostanie zastosowany w tym rozwiązaniu – powinien być to silikon sanitarny, który jest odporny na pleśń i wilgoć, a więc odpowiedni do kuchni.

Drugim rozwiązaniem jest wsunięcie blatu pod wcześniej ułożone na ścianie płytki – jest to jednak rozwiązanie trudne ze względu na konieczność idealnego wymierzenia wysokości blatu. Alternatywą dla tego rozwiązania jest ustawienie szafek, a następnie kafelkowanie, jednak odpowiednie zabezpieczenie blatu będzie wtedy bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe – nie jest to rozwiązanie rekomendowane przez specjalistów.

Jak widać, nie jesteśmy skazani na stosowanie listew przyblatowych – wybierając kuchnię nowoczesną warto uniknąć ich obecności, nawet kosztem wyboru trudniejszych rozwiązań.