Naturalne nawozy do warzyw

Posiadacze ogrodów chcą cieszyć się warzywami i owocami z własnej uprawy. Mają wtedy pewność, że są zdrowe, ekologiczne i wyróżniają się niepowtarzalnym smakiem oraz aromatem. Warunkiem tego jest odpowiednie nawożenie.

Naturalny nawóz do warzyw

Warzywa, podobnie jak wszystkie inne rośliny, wymagają odpowiedniego nawożenia. To nawozy dostarczają im wszystkich niezbędnych składników mineralnych. Najlepsze oczywiście są nawozy naturalne, które nie zawierają szkodliwych związków chemicznych. Do najpopularniejszych należą:

  • obornik,
  • kompost,
  • rośliny zielone.

Obornik jest najstarszym nawozem naturalnym, nie tylko zapewnia roślinom dobry wzrost, ale także poprawia strukturę gleby. Obornik najlepiej jest stosować jesienią i przeorać ziemię na głębokości kilku centymetrów.

Kompost to nawóz do warzyw, który może wyprodukować każdy ogrodnik. Wystarczy wybrać w ogrodzie zacienione miejsce i gromadzić w nim resztki roślin, liście, skoszoną trawę. Kompost należy stosować bezpośrednio przed sadzeniem lub wysiewem warzyw. Nie należy go przekopywać, wystarczy grabienie.

Rośliny zielone na nawóz do warzyw wymagają nieco więcej czasu i pracy. Najczęściej stosuje się je w okresie przygotowywania pola pod warzywa. Najlepiej robić to rok wcześniej. Najpierw należy wysiać rośliny takie jak łubin żółty, facelia czy seradela, po ich wzroście pole należy przeorać. Rośliny zielone doskonale poprawiają strukturę gleby i wzbogacają jej skład.

Gotowe naturalne nawozy do warzyw

Nie zawsze ogrodnik ma dostęp do obornika lub gnojówki. Rozwiązaniem tego problemu jest możliwość kupienia obornika w formie suchej lub sprasowanej. Trzeba tylko zwrócić uwagę, by nie zawierał żadnych dodatkowych składników chemicznych wzbogacających jego skład.

Naturalne nawozy do warzyw (https://ogrodniczy.com/nawozy-do-warzyw-i-owocow) mogą występować także w formie płynnej. Najlepszy jest biohumus produkowany przez dżdżownice kalifornijskie, służy do bezpośredniego podlewania roślin w proporcjach zalecanych przez producenta.

Uprawiając warzywa na własne potrzeby najlepiej jest stosować nawozy naturalne, które są całkowicie bezpieczne dla zdrowia.