Środki ochrony roślin – co warto wiedzieć?

W sklepach ogrodniczych odnaleźć można bardzo dużą ilość środków ochrony roślin. Z tej przyczyny każdy ogrodnik, zarówno doświadczony, jak i początkujący powinien dowiedzieć się, jakie są podstawowe rodzaje tych preparatów. Odpowiedzi poniżej!

Rodzaje dostępnych preparatów

Obecnie w sklepach spotkać się można tak odmienne środki ochrony roślin jak fungicydy, pestycydy oraz herbicydy. Są one używane w różnych sytuacjach! Najpopularniejsze w Polsce są środki grzybobójcze (https://ogrodniczy.com/srodki-grzybobojcze-fungicydy) znane jako fungicydy. Ich popularność wynika z powszechności chorób roślin spowodowanych rozwojem grzybów.

Inne popularne środki ochrony roślin to herbicydy oraz pestycydy. Pierwsze z nich używane są do zwalczania określonej grupy roślin powszechnie znanych jako chwasty. Z kolei w przypadku pestycydów ma się do czynienia ze środkiem ochrony roślin, który wykorzystywany jest do zwalczania owadów pasożytujący na roślinach.

Formy środków ochrony roślin

Obecnie w sklepach odnaleźć można zarówno herbicydy, pestycydy jak i inne środki w kilku podstawowych form. W zależności od oczekiwań zdecydować się można na środek w formie aerozolu, granulatu, kryształów, czy też w formie zaprawy do nasion.

W przypadku niedużych ogrodów najczęściej wybierane są środki w formie aerozolu. Ich cechą charakterystyczną jest umieszczenie środka w niewielkiej butelce pod ciśnieniem. Tego rodzaju środek najczęściej stosowany jest, gdy zainfekowana jest jedna lub kilka roślin.

Tak więc środki ochrony roślin grzybobójcze mogą występować w wielu różnych formach. Ich skuteczność w głównej mierze jest uzależniona od zastosowanych czynników aktywnych.