Jak wybrać nożyce ogrodowe?

Zadaniem ogrodu jest dostarczenie jego właścicielowi niezwykłych wrażeń estetycznych i zapewnienie mu miłego czasu spędzonego pod gołym niebem, często z najbliższymi. Jednocześnie o ogród dość ciężko jest dbać, a efekt końcowy zależy między innymi od użytego sprzętu. Ważnym narzędziem dla każdego posiadacza ogrodu są noże ogrodowe, jednak jak je wybrać?

Zadania nożyc ogrodowych

Nożyce ogrodowe są niezwykle zróżnicowane, a to, jakie wybrać, zależy przede wszystkim od ich przeznaczenia.

Nożyc ogrodowych używa się między innymi do przycinania trawy. Są one bardzo przydatne w przypadku, gdy potrzebna jest wielka precyzja. Kiedy na przykład chce się usunąć trawę brzydką, żółtą, a pośród niej wyrastają pędy roślin, których nie chce się ścinać, trawę dookoła nich przycina się właśnie takimi nożycami. W tym przypadku nie muszą one być bardzo zaawansowane i wystarczy tu prosty sekator ręczny.

Kiedy jednak chce się przycinać drzewa i krzewy, postawić już trzeba na o wiele lepszej jakości nożyce, które w tym przypadku są dość zróżnicowane, gdyż każde drzewo lub krzew wymagają zazwyczaj ściśle określonej metody przycinania i formowania, dlatego może zdarzyć się, że trzeba będzie wyposażyć się w więcej niż w jedną parę nożyc ogrodowych. Nożyce ogrodowe służą też do przycinania żywopłotu, co jest jedną z najważniejszych czynności w ogrodzie, a ponieważ jest to czynność dość trudna i uporczywa, należy kupić dobry do tego sprzęt.

Nie tylko nożyce ręczne

Chociaż myśląc o nożycach ogrodowych, wiele osób wyobraża sobie jedynie tradycyjne ręczna i sekatory, istnieją dziś urządzenia mechaniczne, takie jak nożyce ogrodowe akumulatorowe, elektryczne i spalinowe. Są one olbrzymim ułatwieniem w przypadku konieczności przycinania drzew i krzewów o grubszych gałęziach, co mogłoby być niemożliwe, lub przynajmniej bardzo trudne, gdyby używało się do tego nożyc ręcznych.

Bez względu na to, jaki typ urządzenia się wybierze, trzeba pamiętać o tym, by było ono dobrane do potrzeb i wygodne w korzystaniu. Dla wielu osób ważna jest waga nożyc ogrodowych, a także jakość uchwytu.