Najważniejsze cechy płytek tarasowych

Posiadanie tarasu wiąże się z wieloma przyjemnościami. Dzięki niemu można odpoczywać na świeżym powietrzu podczas śniadania, picia popołudniowej kawy czy też po prostu spędzać ze znajomymi czasy wieczorami. Żeby to jednak było wszystko możliwe, konieczne jest odpowiednie wyposażenie tarasu. Zdecydowanie najważniejszym elementem każdego tarasu są płytki podłogowe, które się na nim znajdują. Jak bowiem wiadomo, nie mogą to być pytki przypadkowe.

Dlaczego taras to takie szczególne miejsce?

Wszystko wynika z połączenia wykorzystania tarasu w stricte domowy sposób, z jednoczesny wystawieniem go na działanie warunków atmosferycznych. Innymi słowy, płytki tarasowe banyo.pl/pl/menu/plytki-na-taras-140.html muszą tworzyć powierzchnię, która z jednej strony musi zapewniać domowe warunki i właściwości, a z drugiej musi być odporna na wszelkiego typu zagrożenia ze strony natury. A tych jest naprawdę sporo. Warto tu wymienić, chociażby silne nasłonecznienie, wpływ światła UV, czy też niskie temperatury, deszcz, śnieg i mróz. Nie można dopuścić przykładowo do sytuacji, gdy płytka tarasowa, choć doskonale sprowadzać się będzie w lecie, po pierwszej zimie popęka i będzie wymagała wymiany.

Jakie powinny być płytki tarasowe?

Jak zatem widać, spraw, o które trzeba zadbać, wybierając takie płytki, jest całkiem sporo. Warto więc znać wszystkie potrzebne cechy płytek tarasowych, aby móc jeszcze w sklepie podczas zamawiania dokładnie określić to, czego się potrzebuje.

Płytki tarasowe muszą charakteryzować się przede wszystkim:

  • mrozoodpornością — nie można dopuścić, by płytka z powodu niskiej temperatury doznała uszkodzeń,
  • antypoślizgowością — płytka, która będzie stawała się śliska np. podczas deszczu lub gdy coś zostanie na niej wylane, jest niedopuszczalna,
  • odpowiednią nasiąkliwością — płytka wykorzystywana na tarasie musi posiadać nasiąkliwość o odpowiednio niskim poziomie, ponieważ zbyt wysoki grozi jej pękaniem.

Oprócz tych najważniejszych cech warto także zwrócić uwagę na to, jaką dana płytka będzie posiadała grubość. Im będzie grubsza, tym oczywiście droższa, lecz jednocześnie trwalsza i bardziej wytrzymała.