Lutujemy taśmy LED!

Lutowanie taśm LED, to zadanie na pozór proste. Jednak z technicznego punktu widzenia, nie jest ono wcale takie proste. Przeszkodą są oczywiście wysokie temperatury generowane podczas procesu lutowania. Jak wobec tego nie uszkodzić tych diód?tasm

Temperatura

Największym problemem jest oczywiście temperatura. Im większa moc lutownicy, tym jej temperatura też jest większa. Dlatego powinniśmy stosować lutownice, których moc nie przekracza 60 W. Ich temperatura, wyniesie maksymalnie 350 stopni Celsjusza.

Lutownice pistoletowe

Pod żadnym względem, nie stosujmy lutownic pistoletowych. W miarę ich zużycia, temperatura grota znacząco wzrasta. Nawet niewielka moc urządzenia, może wygenerować ciepło o temperaturze nawet prawie 500 stopni Celsjusza. Dla naszych taśm, będzie to po prostu zabójcze.

Odprowadźmy ciepło

Lutując taśmy LED, musimy pamiętać o tym, by odpowiednio odprowadzać ciepło. Najlepiej, jeśli dotkniemy płaskimi blaszkami, punktu znajdującego się pomiędzy punktem styku a najbliższą diodą. Wtedy choć część ciepła uda nam się odprowadzić. Proces ten jest szczególnie przydatny wtedy, gdy nie mamy odpowiednio słabej lutownicy. Pamiętajmy też, że jeśli mamy lutownicę do lutowania wiader, to nawet takie odprowadzenie ciepła w niczym nam nie pomoże.