Klejenie i przycinanie płytek klinkierowych

Płytka klinkierowa może być przycinana za pomocą szlifierki lub przecinarki do płytek. Płytki klinkierowe nie są łatwe do cięcia ze względu na ich gęstą strukturę i skomplikowaną geometrię.

Termo panele elewacyjne

Płytki klinkierowe można znaleźć w połowie zmontowane. Mowa o termo panelach elewacyjnych, które są zdobione płytkami klinkierowymi. Materiał ten nie jest jeszcze wystarczająco rozpowszechniony. Składa się on z płyty styropianowej, na którą przyklejany jest klinkier (ofertę sprzedażową znajdziesz tu). Zastosowanie takich paneli pozwala na dodanie zalet płytek klinkierowych do szybkości montażu. Należy jedynie przykleić płyty do przygotowanej powierzchni i uszczelnić połączenia.

Klejenie płytek klinkierowych

W przypadku stosowania płytek klinkierowych fugi należy spoinować w specjalny sposób. Szczeliny między płytkami można wypełnić zaprawą cementowo-piaskową lub zaprawą do fugowania, którą miesza się z wodą do uzyskania półsuchej konsystencji. Sprawdź, czy jest gotowa do użycia, ściskając ją w pięści, gdyż nie powinna się kruszyć. Przed rozpoczęciem procesu należy oczyścić fugi z masy klejącej, a po jego zakończeniu usunąć płytkę z fugi.

Różnice występują również w sposobie przeprowadzania procesu łączenia. Płytki błyszczące należy szpachlować za pomocą gumowej kielni lub packi. Duże spoiny na płytkach ściennych i elewacyjnych można wypełnić wąską pacą. Uszczelnia to fugę i jednocześnie wygładza ją w spoinie. Ewentualnie szerokie fugi można wypełnić zaprawą do fugowania za pomocą pistoletu do fugowania. Szczeliny między oknami a dachówkami można wypełnić silikonem.