Jak działają okna pasywne?

Wybór okien do nowego domu to wybór na całe lata, warto więc poświęcić mu dłuższą chwilę i rozważyć wszelkie dostępne możliwości. Drewniane okna są piękne i trwałe, ale drogie, z kolei plastikowe wpasują się w każde pomieszczenie, a ich cena nie jest zaporowa… Ciekawą alternatywę dla zwyczajnych rozwiązań stanowią też okna pasywne. Czym się charakteryzują?

Budownictwo pasywne

Domy pasywne to wynik stosunkowo nowoczesnego nurtu w budownictwie, który zakłada oszczędność energii cieplnej. Są to budynki projektowane w taki sposób, by ich parametry izolacyjne były jak najwyższe. Oznacza to, że zużycie energii w domu jest nawet do ośmiu razy mniejsze, niż w innych budynkach, niezbudowanych według tej zasady. Poprzez dopracowanie rozwiązań konstrukcyjnych budynek wykorzystuje energię słoneczną bez instalowania specjalnych baterii i urządzeń. Projekt wspomaga zastosowanie okien pasywnych.

Okna pasywne

Tego typu okna charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Im niższy poziom, tym lepsza izolacja okna. Często stosuje się więc potrójne szyby, a w konstrukcji używane są specjalne materiały, jak pianka poliuretanowa. Takie okna są też wyposażone w o wiele głębsze ramy, niż okna klasyczne. Szyby zespolone wypełnione są gazem szlachetnym, który poprawia jeszcze bardziej izolację całej konstrukcji. Mimo niezwykłej grubości estetyka okien pasywnych pozostaje na wysokim poziomie.